• slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
  • slayt
Duyurular

Aşağıkoçlu Köyü Osmanoğlu Mahalle'sinden Selami eşi Elfide OSMA vefat etmiştir. Cenazesi 9 Kasım 2023 Perşembe günü öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından köyümüz mezarlığına defnedilmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Ağacalan Mahalle'sinden Osman eşi Makbule SOYLU vefat etmiştir. Cenazesi 28 Aralık 2021 Salı günü öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından köyümüz mezarlığına defnedilmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Ağacalan Mahalle'sinden Rüstem oğlu Mustafa ERSİN vefat etmiştir. Cenazesi 28 Ekim 2021 Perşembe günü öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından köyümüz mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Ağacalan Mahalle'sinden Nazmi oğlu Mustafa SAKA vefat etmiştir. Cenazesi 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü öğlen namazına müteakip Beşyol Camiinde kılınan cenaze namazının ardından ilçe şehir mezarlığına defin edilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Karaağaç Mahalle'sinden Tacettin oğlu Levent ALGAN Covit 19 tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazesi 14 Aralık 2020 Pazartesi günü öğle namazı öncesi kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Beleç Mahalle'sinden Cemal Kösem'in damadı Cemalettin AKSOY Traktör kazası sonucu vefat etmiştir. Cenazesi 01 Eylül 2020 Salı günü öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Hıdıralan Mahalle'sinden Mustafa oğlu Mustafa ARSLAN vefat etmiştir. Cenazesi 12 Mayıs 2020 Salı günü ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Harmancıkaltı Mahallesinden Mustafa eşi Fadime KÖSEM vefat etmiştir. Cenazesi 15 Şubat 2020 Cumartesi günü öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından köyümüz mezarlığına defnedilmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Tefekli Mahalle'sinden Sabri oğlu Aydın SEVİNÇ vefat etmiştir. Cenazesi 04 Şubat 2020 Salı günü öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından mahalle mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Beleç Mahalle'sinden Mustafa Eşi Sefire KÖSEM vefat etmiştir. Cenazesi 26 Ocak 2020 Pazar günü İstanbul Arnavutköy Anadolu Mahallesi Yeşil Camiinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Arnavutköy asri mezarlığına defnedilmiştir. Merhumeye Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Aşağıkoçlu Köyü Deveboyu Mahalle'sinden Ahmet oğlu Mustafa AYDIN vefat etmiştir. Cenazesi 17 Ocak 2020 Cuma günü öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından köyümüz mezarlığına defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.


Hava Durumu
Anket
Özlü Sözler
Kirli ve acı suda yaşamaya alışık balık, tatlı ve temiz suda boğulur.
Keloğlan ile Hamamcı


Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, uzak mı uzak bir ülkede, dağlar ve tepeler ardında bir köy varmış, bu köyde de kel bir oğlan ve anacığı tek başlarına yaşarlarmış.

 

Bu kel çocuğa herkes keloğlan dermiş. Keloğlan ve anası fakirmiş ama tavukları varmış. Bu tavukların yumurtalarını satarak yaşarlarmış.

 

Bir gün bu tavukların hiç biri yumurtlamamış. Annesi de keloğlana gidip tavuklardan birini yakalayıp satmasını bu para ile de ekmek almasını tembihlemiş.

 

Keloğlan hemen tavuklardan birini yakalayıp pazarda hamamcının birine satmış. Ama hamamcı parayı vermeden yürümeye başlamış.

 

Keloğlanda şaşırıp peşinden yürümeye başlamış. Hamamcı eve girince keloğlanda hemen arkasından eve girip hamamcıyı dinlemeye başlamış.

 

Hamamcı elindeki tavuğu karısına uzatmış ve şöyle demiş;

 

Bunu al, iyice temizle, haşlayarak suyuna güzel bir pilav yap, akşamüzeri bir uşak göndererek aldıracağım, demiş ve sokağa çıkarak uzaklaşmış.

 

Keloğlan bunları dinlediği için akşamüstü olunca hemen hamamcının evine gitmiş.

 

Bey yemeği istiyor, demiş.

 

Kadın da tatlısı ile, tuzlusu ile yemek hazırlayarak tepsiye koymuş ve çocuğa vermiş.

 

Keloğlan tepsiyi alınca doğru kendi evine götürerek annesine tepsiyi uzatmış:

 

Tavuğu bir hamamcıya sattım. Fakat bana parasını vermeden gitmeye başladı, ben de arkasını takip ettim.

Eve girerken arkasından yavaşça girdim ve karısı ile konuşurken dinledim. Karısına, `tavuğu pişir, akşama aldıracağım` dedi.

 

Ben de akşam üstü doğruca gittim aldım, demiş ve yemekleri güzelce yemişler.

 

Hamamcı, karısının hazırladığı tavuğu iştahla yemek için eve gelmiş, karısına yemek nerede diye sormuş. Kadıncağızın hiçbir şeyden haberi olmadığı için bir uşağın gelip aldığını söylemiş.

 

Hamamcı kızmış. Kim geldi? Nasıl adamdı? diye karısına sualler sormuş. Kadın da bir çocuğun geldiğini, `efendi yemek istiyor` diyerek alıp gittiğini söylemiş.

 

Hamamcının buna canı sıkılmış, doğruca hamama gitmiş. Diğer taraftan Keloğlan, yemekleri güzelce yedikten sonra annesine:

 

Şu hamamcıya güzel bir oyun yapalım, teklifinde bulunmuş.

 

Annesi razı olunca, giyinmiş, kuşanmış, bir kız gibi süslenerek hamama gitmiş, kapıyı çalmış. Hamamcı kapıyı açınca Keloğlan sesini incelterek:

 

Seninle biraz gizli konuşmak istiyorum, sizin eve gidelim de konuşalım demiş.

 

Hamamcı güzel kızı görünce razı olmuş, eve doğru gitmeye başlamışlar. Karısı evde yokmuş.

 

Hamamcı bunun evvela fena bir kadın zannetmiş; bir av buldum ümidiyle sevinmeye başlamış. Eve gelince, Keloğlan:

 

Gizli bir yer varsa orada konuşalım daha iyi olur, diye adamcağızı kuşkulandırmış.

 

Hamamcı önde, Keloğlan arkada, evin altındaki mahzene inmeye başlamışlar. Tam merdivenlerin ortasına gelince,

 

Keloğlan hamamcının belinin ortasına kuvvetli bir tekme vurmuş, adamı paldır, küldür merdivenden aşağı yuvarlamış.

 

Zavallı hamamcı aşağıda inleye dursun, Keloğlan yukarı çıkarak evin her tarafını karıştırmaya başlamış.

 

Pahada ağır, yükte hafif, altına ve gümüşe dair ne varsa, hepsini almış, doğruca evine gitmiş.

 

Hamamcının karısı eve gelince, bir inleme işitmiş. Çocuklardan biri babasının sesini tanımakta gecikmemiş.

 

Evin içini aramışlar, onu mahzende bulunca oraya nasıl düştüğünü sormuşlar. O da merdivenden aşağı inerken düştüğünü söylemiş.

 

Kadın, kocasının elinin ayağının tutmadığını, her tarafının hurdahaş olduğunu görünce, hoca aramaya koyulmuş, etrafa haber salmış.

 

Keloğlan bunu duyar duymaz, hamamcıya bir oyun daha yapmaya karar vermiş. Eline bir çanta almış, şeklini değiştirerek kahveden kahveye `ben cerrahım`, `ben hocayım`, `hastaları iyi ederim` diye dolaşmaya başlamış.

 

Hamamcının arkadaşı da o sırada kahvede olduğu için hemen çağırarak hastanın yanına götürmüş.

 

Keloğlan, hiç tavrını bozmadan:

 

Yüksek bir yerden düşmüşsün, demiş, ben seni iyi ederim. Yalnız seni hamama götüreceğim. Fakat, yanımızda kimse olmayacak!

 

Beraber hamama gitmişler. Keloğlan hamamın kapısını kapamış, adamı güzelce soyarak başını sabunlamış ve kurnada hiç su bırakmamış.

 

Eline geçirdiği bir kırbaçla hamamcıyı evire çevire dövmüş, perişan bir halde yerde bırakarak çıkmış, doğruca hamamcının evine gitmiş:

 

Hastanız iyileşmiştir. Gidip hamamdan alınız! diyerek hepsini sevindirmiş.

 

Hamamcının karısı ile çocukları derhal hamama koşmuşlar. Bir de bakmışlar ki, adamcağız daha perişan bir halde taşların ortasında yatıyor. Hepsi birden kederlenerek babalarını alıp eve götürmüşler.

 

Nihayet, hamamcı bu işi tavukları satan Keloğlan`ın yaptığını anlamakta gecikmemiş. Bir Çare düşünmüş:

 

Hamamın önüne altın serperek yakalamaya karar vermiş. Keloğlan bunu nasılsa öğrenmiş. Üzerine bir dilenci elbisesi, ayağına da uzun bir çizme giymiş. Çizmelerin altına güzelce katran sürmüş.

 

Eline bir çanta alarak hamama girmiş, müşterilerden ekmek dilenmiş. Altınlar da iyice çizmelerin altına yapışmış. Oradan uzaklaşmış. Hemen bir kenara çekilerek çizmeleri çıkarmış, altınları çantasına koyarak doğruca eve gitmiş.

 

Biraz sonra Keloğlan`ı yakalamak isteyenler altınların eksildiğini anlamışlar. Düşünmüşler, taşınmışlar bu sefer şu çareyi bulmuşlar:

 

Bir deveyi güzelce süslemişler. Tellala vererek çarşıda satılığa çıkarmışlar. Eğer Keloğlan gelirse, hemen yakalamasını tembih etmişler.

 

Keloğlan bunu da haber almış. Güzelce süslenmiş, bir köylü kızı kıyafetine girerek eline de bir eşeğin ipini almış, çarşıya inmiş.

 

Süslü püslü devenin yanına giderek tellala hafifçe yüzünü açmış ve gülümsemiş.

 

Tellal güzel bir kızın kendisine güldüğünü görünce, şaşkına dönmüş, aklı başından gitmiş.

 

Yanyana gitmeye, konuşmaya başlamışlar. Keloğlan biçimine getirerek eşeğin ipini tellalın . eline vermiş, devenin ipini de kendi almış; kalabalıktan faydalanarak kaçmış. Eve gelince deveyi kesmiş, etini kavurmuş, annesine de hiç bir şey söylememiş.

 

Tellal elinde eşeğin ipi ile dönünce, hamamcı deveyi de Keloğlan`ın çaldığını hemen anlamış.

 

Kendisine bu sefer hasta süsü vererek deve eti aratmış. Uşaklar mahalle mahalle dolaşarak deve eti sormuşlar. Sıra Keloğlan`ın evine gelmiş. İçeri girerek her tarafı aramışlar. Keloğlan evde olmadığı için annesi devenin başını uşaklara vermiş.

 

Adamlar başı görünce, deveyi Keloğlan`ın kestiğine iyice kaani olarak kapıya katran sürmüş ve Keloğlan`ı yakaladık diye herkese ilan etmişler.

 

Onlar gittikten sonra, Keloğlan eve gelmiş, annesine, `bugün eve kim geldi` diye sormuş. Zavallı kadının olan işlerden haberi olmadığından, bütün olanları anlatmış.

 

Keloğlan, hamamcının kendisini yakalayacağını sezerek bir teneke katran almış, bütün evlerin kapısına sürmüş.

 

Hamamcının adamları, ertesi gün Keloğlan`ı yakalamak için sokağa çıkmışlar. Bir de bakmışlar ki, her kapıya katran sürülmüş. Tabii Keloğlan`ın evini bulamamışlar… . Yakalayamayacaklarını anlayarak bu sefer padişaha haber vermişler.

 

Padişah, tellallar bağırtarak:

 

Kimin çok tavuğu varsa alsın yanıma gelsin! diye etrafa emir salmış.

 

Keloğlan da tavuklarını bir sepete koyarak padişaha götürmeye hazırlanmış. Annesi:

 

Oğlum, hiç padişahın yanına tavuk gider mi? diye sormuş. Keloğlan:

 

Sen benim işime karışma! . Ona da bir düzen yapayım da görsünler, diye cevap vermiş, tavukları alarak padişahın karşısına çıkmış:

 

Efendim, Keloğlan benim, işte geldim, demiş.

 

Padişah, `bu nasıl şeydir` Hem benim karşıma çıkıyor, hem de serbestçe konuşuyor` diye kızmış, Keloğlan`ı zindana attırmış. Tavuklarını da kestirerek pişirtmiş.

 

Keloğlan, zindandan kurtulmak için düşünmeye . başlamış… Aklına bir çare gelmiş. Zindanın kapıcısına bir torba altın vererek:

 

Bana yarım saat müsaade et, biraz işim var, göreyim de geleyim, demiş. Zindancı izin verince, çıkmış gitmiş. Bir kürk yaptırmış. Her bir tüyüne de bir çıngırak taktırmış, akşamüzeri zindana dönmüş.

 

Ertesi sabah zindancıya bir torba altın daha . vererek bir saat izin almış. Padişahın uyuduğu sırada odasına girerek gizlice karyolasına altın saklamış.

 

Padişah, derin bir uykuya daldığı zaman, karyolanın altında kürkü giyerek iyice silkinmiş.

 

Çıngıraklar müthiş bir ses çıkarmışlar, padişah deli gibi uyanmış, `nedir bu/` diye bağırmaya başlamış.

 

Sultan da, bir şeyden haberi olmadığı için, şaşırmış bir vaziyette padişahın yüzüne bakmaya başlamış. İyice etrafı dinlemişler, ses seda kesilince, tekrar yatmışlar. Biraz sonra Keloğlan yeniden silkinmiş.

 

Bu sefer padişahla sultan çok korkmuşlar. Keloğlan da korktuklarını anlayarak hemen meydana çıkmış, padişahın yanına yaklaşmış. Zavallı padişah, korka korka, `sen kimsin?` diye sormuş. Keloğlan da:

 

Ben Ezrailim, . senin canını almaya geldim, diye cevap vermiş.

 

Padişah:

 

Ben ne ettim ki, canımı alacaksın? demiş.

 

Keloğlan:

 

Sen benim günahsız kardeşimi aldın, zindana attın; onun için ben de senin canını alacağım, haydi gel buraya! diye korkutmuş.

 

Padişah:

 

Hayır!… O senin kardeşin olamaz, ben tavukları çok olan adamı zindana attım, demiş Keloğlan da:

 

İşte o benim kardeşimdir, demiş. Şimdi hemen onu azat etmezsen senin canını alacağım! Diye üzerine yürümüş. Padişah korkudan titremeye ve:

 

Tek benim canımı alma da ne istersen onu yapayım. Şimdi kardeşini serbest bırakacağım, diye yalvarmaya başlamış.

 

Olmaz, şimdi gece, belki . korkar. Yarın sabah çıkartır, hamamda yıkatırsın, bir kat güzel elbise giydirirsin. Ortanca kızını da verirsin, ben de senin canını almam! Diye tembih etmiş, odadan hemen çıkıp gitmiş.

 

Üstünü soyunarak zindana girmiş, yatmış.

 

Ertesi sabah padişah erkenden kalkmış. Adamlarını göndererek Keloğlan`ı zindandan çıkartmış. Hamama göndermiş, elbiseler yollamış, köşkleri hazırlatmış. .

 

Ortanca kızını ona vermiş, kırk gün kırk gece düğün yapmış. Annesini de yanlarına getirmiş, güzelce yaşamışlar.

 

Site Yönetiminin Mesajı
Aidat Borcu Sorgulama
Son Eklenen Video
Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
Aykut Bağcı
BENİM KÖYÜM Baharda şenlenir bağı, bahçesi Kokusu başkadır benim köyümün Unutturur adama gamı, kederi Havası başkadır benim köyümün XXX Akşam olur herkes döner evine Can kurban inan ki benim köyüme Gülabi'nin torunları derler bizlere Özü başkadır benim köyümün XXX Yeşil yeşil meşeleri var dağında Meyve ağaçları çiçek açar bağında Her çeşit otlar yeşerir toprağında Yeşili başkadır benim köyümün XXX Köyümün kenarından akar çayı Kıvrım kıvrım dolanır sular tarlayı Unuttum sanma orda olmayı Dostluğu başkadır benim köyümün XXX Yaz gelince çıkarlar yaylaya Gurbetçiler hasretle döner sılaya Benden selam olsun Aziz Ağa'ya Sevgisi başkadır benim köyümün İbrahim SEVİNDİK

Sezgin PİLİÇ
Değerli Hemşerilerim, Öncelikle sizleri saygı ile selamlar, internet sitemizi hayata geçirmiş olmanın verdiği gururu, sizlerle paylaşmış olmanın heyecanı içerisinde oldugumu ifade etmek isterim. Sitemizde köyümüzle ilgili detaylı bilgiler bulabilir fotoğraf ve video galerimizi ziyaret ederek anilarınızı tazeleyebilir ziyaretçi defteri köşesinden paylaşımlarda bulunabilir ve iletişim forumundan köyümüzle ilgili görüş öneri ve dileklerinizi bildirebilirsiniz. Tüm üye ve hemşerilerimizin kullanmasını beklediğimiz internet sitemizin hayırlı olmasını temenni eder tüm hemşerilerimizin katkısını bekleriz.


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 32,7810   32,8400
EURO 35,0464   35,1096
       
Samsun Alaçam Aşağıkoçlu Köyü © Copyright 2019  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi | Hazır Köy Sitesi
Top